Çarşamba, Şubat 28, 2024
Ana SayfaDiode LazerDİODE LAZER VE ALEXANDRİTE LAZER EPİLASYON FARKLARI

DİODE LAZER VE ALEXANDRİTE LAZER EPİLASYON FARKLARI

Dalga Boyları: Lazerlerin dalga boyları; cildin ne kadar derinine gidebilecekleri konusunda bilgi vermektedir. Alexandrite lazerin dalga boyu 755, Diode lazerininki ise 800-810 nanometredir.

Bu bilgiden yola çıkarak; Diode lazerinin cildin daha derinine inebildiğini ve daha derinlere kolaylıkla nüfuz edebildiği sonucu çıkarılabilir.

Dalga boyları ile bağlantılı diğer bir farklılık ise bu yöntemler sırasında duyulan ağrı hissi ile ilgidir.

Etki: Alexandrite lazer cilde uygulandığı zaman ciltteki koyu renkli biyolojik pigmentler diğer bir deyişle melaninler ve kıl  kökleri tarafından iyi emilir.

Buna karşılık Diode lazerin melanin ilgisi daha az olduğu için ciltte yan etki potansiyeli düşüktür.. Her iki lazer de kıl köklerini ısıtarak yapısal hasara  uğratıp, yeniden sağlıklı   kıl çıkışının önüne geçerler.

Uygulama: Alexandrite ve Diode lazer epilasyon seansları sırasında uygulama yapılacak vücut   alanına uygun  başlıklar kullanılır.

Bu başlıklar ile Alexandrite lazerde tek tek atışlar   yapılmaktadır.

Diode lazerde, Alexandrite epilasyon yönteminden farklı olarak tek tek atışlar yapılmaz. Soğutucu jel sürülen cildin üzerinde başlık sabit hızla gezdirilir; bu nedenle bu yöntem ütüleme epilasyon olarak da adlandırılmaktadır.

Hissedilen Ağrı: Öncelikle her iki lazer epilasyon yönteminde de dayanılmayacak ölçüde bir ağrı hissedilmesinin söz konusu olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Ancak Alexandrite ve Diode lazer epilasyon seansları sırasında hissedilen acının kıyaslanması gerekiyorsa;

Tekrarlamalı atışlı diodeler daha az acılıdır.

Seans Sayıları: Her iki lazer epilasyon yönteminde de tedavinin başarılı bir şekilde sonlanması için gereken seans sayıları farklılaşabilir.

Kıl köklerinin yapısı ve kılların uzama döngüsü seans sayısını arttırabilir. Ancak genelleme yapılması gerekiyorsa;

Alexandrite lazer seanslarının 4-8 kere tekrarlanması önerilirken, Diode lazer epilasyonu için bu sayı 5-10 arası olarak öngörülmektedir.

 Başarı Oranları: Lazer epilasyon yöntemleri istenmeyen tüylerle savaşta en etkin silahlar olarak kabul edilse de; bu tedaviyi yaptırmak isteyen kişilerin beklentilerini reel sonuçlara göre oluşturmaları gerekir.

Hiçbir lazer epilasyon yöntemi; kılları %100 oranında kalıcı olarak yok etmez. Bu garantiyi veren epilasyon merkezleri vardır, ancak bu iddialar gerçekçi değildir.

Tüylerin azaltılmasından bahsedecek olursak; Diode lazerinin Alexandrite lazerine oranla daha etkili olduğu söylenebilir. Başarı oranı %90’larda olan Diode lazerin kalıcılığının da daha uzun olduğu bilinmektedir.

Alexandrite lazer kalın kıllarda etkili olan bir lazer türüdür. Eğer yüz bölgesindeki istenmeyen kılların hepsi kalınsa kullanılabilir ancak normal şartlar altında yüzde ince tüyler de bulunur.

Alexandrite lazer epilasyon yüze uygulandığında ince tüyler tetiklenebilir. Diğer bir deyişle, kalın tüyler yok olurken, ince tüyler kalınlaşıp, gözle görülür hale gelebilir.

Ancak Diode lazer epilasyon yönteminde böyle bir risk yoktur. Diode lazer vücudun tüm bölgelerinde, yüz bölgesi de dahil olmak üzere çok başarılı sonuçlar vermektedir.Sonuç olarak; her iki epilasyon yönteminde de minimal acı hissedilir ancak kişilerin acı eşikleri farklı olduğu için bu ağrının derecelendirilmesi mümkün değildir. Her iki lazer epilasyon türü de tüm vücutta güven ile kullanılabilir; yüz bölgesi hariç. Diode lazer daha çok ağrı hissettirse de katlanılmayacak bir ağrıya yol açmaz.

Diode ve alexandrite lazer epilasyon farkları ve diod lazer özellikleri hakkında faydalı bilgileri sizler için sitemizde derledik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor Reklam

Son Okunanlar