Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaEpilasyonLAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR ?

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR ?

Lazer epilasyon tedavisi ile ilgili hazırlıklara işlemden 15 gün önce başlanması gerekmektedir. Bu süre zarfında kılları kökünden alan ağda yöntemi, ip, cımbız ya da epilatör gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Jilet kullanılarak tıraş olunması ve kıl köklerinin kalınlaştırılması doğru yöntemdir. Derinin yapısını ve rengini değiştiren peeling ve solaryum uygulamalarına da tedaviden 15 gün önce son verilmelidir.

Lazer epilasyon uygulamasında Alexandrite, Diode, Nd-yag gibi farklı cihazlar kullanılsa da temelde hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Kullanılan cihazlar kıl ve cilt tipine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Uzman kontrolünde gerekli testlerin yapılması sonrası kullanılacak cihaz belirlenir. Tüm epilasyon türlerinde olduğu gibi lazer epilasyon uygulaması için de CE onaylı cihazlar önerilmelidir.

Lazer epilasyon uygulaması sırasında temizlenmiş ve tüyleri kısaltılmış bölgeye lazer ile tarama işlemi yapılır. Lazer ışınları deri üzerinden direkt kıl köklerine nüfuz ederek kökleri tahrip etmektedir. Lazer epilasyon, cilde milisaniyelik atışlar ile uygulanmaktadır. Çevresindeki dokulara zarar vermeden direkt olarak kıl kökünü hedef alır. Kıl kökünde meydana getirdiği ısı ile kökler tahrip olur. Seansların belirlenen periyotlar ile gerçekleştirilmesi tedavinin başarıya ulaşmasında önemli bir etmendir. Alan genişliğine göre süresi değişen uygulama sonrası 15 gün içerisinde kökleri tahrip olmuş kıllarda dökülme meydana gelmektedir.

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılır?

Öncelikle lazer epilasyon uygulaması yapılmadan gerekli incelemelerin yapılması gerektiği aksi halde tehlike arz edebileceği unutulmamalıdır. Tedavi uygulanacak kişinin 14 yaşından büyük olması, cilt ve kıl yapısının lazer epilasyon yöntemine uygun olması şartlarının sağlanması durumunda tedaviye onay verilir. Günümüz teknoloji şartlarının tıp alanıyla birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan lazer epilasyon uygulaması, kişinin istenmeyen tüylerinden kurtulması için en uygun yöntemdir. Kişinin yaş durumu, cilt ve kıl tipine bağlı olarak seans sayısı değişiklik göstermektedir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Yapılır?

Lazer epilasyon tedavisi, neredeyse tüm vücuda uygulanabilmektedir. Epilasyon tedavisi uygulanacak bölgede, sivilce, yara, uçuk veya egzama gibi bir cilt sorunu olmaması gerekmektedir. Lazer epilasyon da en çok tercih edilen bölgelerden biri yüz bölgesidir. Özellikle kadınların yüzlerinde meydana gelen ayva tüylerinden kurtulmaları için sıkça tercih ettikleri yüz bölgesine genellikle iğneli epilasyon yöntemi uygulanmaktadır. Epilasyonun yapıldığı bölgeyi güneş ışınlarına maruz bırakmamak gerektiğinden, yüze yapılacak epilasyon için kış ayları önerilmektedir. İstenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen kişinin isteğine bağlı olarak; koltuk altı, bikini bölgesi, sırt, bacaklar ve karın bölgesi en çok tercih edilen bölgelerdendir. Bölgenin kıl yoğunluğuna bağlı olarak seans sayısı değişiklik göstermektedir. Önerilen seans sayısı tamamlandığında %60-%80 başarı oranı görülmektedir.

Lazer epilasyon nasıl yapılır sorusunu yapımı ve sonuçları başlıkları ile açıklıyoruz. Epilasyon sonrası kese hakkında detaylarda ayrıca yazımızda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor Reklam

Son Okunanlar