Cuma, Eylül 30, 2022
Ana SayfaIpl LazerİPL VE FOTO EPİLASYON

İPL VE FOTO EPİLASYON

IPL, yani foto epilasyon, “yoğun darbeli ışık” anlamına gelir ve epilasyon da dahil olmak üzere çeşitli dermatolojik prosedürler için kullanılan hafif terapi biçimidir. Foto epilasyon ile hem istenmeyen tüylerden kurtulmak hem de cilt bakımı yapmak mümkün olabilmektedir.

Foto epilasyon, klasik epilasyondan farklıdır!

Foto epilasyon, hedeflenen alana bağlı olarak başlıktan  yayılan belirli bir dalga boyuna sahiptir. Foto epilasyonun uygulama yapılan cilde dağılmış 500 ila 1.200 nanometre arasında birden fazla dalga boyu vardır. Tüm ışık temelli epilasyon işlemlerinde olduğu gibi foto epilasyon da ciltte bir dalga boyu yayarak çalışmakta, o alandaki pigmenti hedeflemektedir.

Foto epilasyon,  dağınık dalga boylarındaki ışık dalgalarını hedeflenen alana gönderir. Bu da aynı zamanda ciltteki pigmenti de etkilemek anlamına gelir.

Foto epilasyon (IPL) ne için ve nasıl kullanılır?

Yoğun darbeli ışık olan IPL; kozmetik ve tıp alanlarında epilasyon, cilt pigmentasyonu, güneş hasarı ve iplik damarları gibi fotorejuveerasyon tarzı estetik ve terapötik amaçlı çeşitli cilt bakımlarını yapmak için kullanılan bir teknolojidir.

Foto epilasyon; akne gibi dermatolojik hastalıkları hafiflettiği için çok önemlidir.

Foto epilasyon teknolojisi; 400 – 1200 nanometre arasında görünür spektral aralıkta, yoğun, görünür, geniş spektrumlu bir ışık palsı sağlamak için yüksek güçlü bilgisayar kontrollü bir flaş lamba kullanmaktadır. Bu yüzden yüksek kontrol, güvenlik ve konfor taahhüt etmektedir.

Foto epilasyonda düşük dalga boyları, özellikle potansiyel olarak zararlı ultraviyole ışını seçici olarak filtrelemek için yaygın olarak kullanılır. Burada ortaya çıkan ışık,  vücut tarafından emilerek ısıtılan spesifik yapılar; kıllarda melanin veya kan damarlarındaki oksihemoglobin gibi kromoforları hedef alan bir spektrum aralığına sahiptir.

İkisi de tüylerden kurtulmak için hedefi ısıtma yolunu seçtiğinden foto epilasyon ve klasik lazer işlemleri bazı benzerlik gösterir. Ancak epilasyon, sadece bir kromofor ile eşleşen tek bir dalga boyu ışığı kullanırken, IPL filtrelerle kullanıldığında çeşitli koşullara karşı kullanılmasına izin veren geniş bir spektrumda kullanılır.

Foto epilasyon tüyleri kalıcı olarak yok eder mi?

Foto epilasyon (IPL), kıl büyümesini kalıcı olarak durdurabilen, engelleyebilen bir teknolojidir. Foto epilasyon en yüksek etkiyi açık tende ve koyu, kalın kıllarda gösterir. Bu yöntemde geniş spektrumlu ışık cildin yüzeyine uygulanır ve melanini hedef alır. Bu ışık, tüylere veya köklere ulaşana kadar derine gider. Burada hedef, genellikle melaninin en yüksek konsantrasyonunun olduğu yerdir. Işık absorbe edildiğinde, kıl ve kıl şaftının çoğu ısıtılarak saç üreten papilla yok edilir. Foto epilasyonda ısı dönüşümünün direkt olarak foliküle kan getiren daha koyu kılcal damarlarda gerçekleştiği bilinir.

Tüm kıl folikülleri her zaman aktif olmaz ve yalnızca aktif kıl kökleri bu tedaviden etkilenebilir. İşlem yapıldığında aktif olmadığı için işlemden etkilenmeyen kıl kökü ilerleyen zamanda aktif olduğunda yapılan diğer seansla absorbe edilebilir.

Foto epilasyon kaç seans sürer?

IPL uygulamasında, görünür kılların çoğunun yok edilmesi için ortalama 8- 10 seansa ihtiyaç duyulur. Bu konuda genel bir seans sınırı bulunmazken, kullanılan ekipmana ve kişinin cilt rengine, kıl yoğunluğuna göre seans sayısı değişir. Foto epilasyonda seanslar genellikle 4 -6 hafta aralıklarla yapılır.

Ipl cihazı nedir ? ıPl foto epilasyon teknolojisini kullanan bir sistemdir. Epilasyon aleti olarak satılan cihazlarda da bu ışın sistemi kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor Reklam

Son Okunanlar