Salı, Ocak 18, 2022
Ana SayfaNd:Yag LazerND YAG LAZER EPİLASYON

ND YAG LAZER EPİLASYON

Nd:YAG Lazer, 1064 nm dalga boyuna sahip katı hal lazer sistemidir. Lazer epilasyon, damar ve leke tedavisinde kullanılır. Yüksek oranda hemoglobin emilimine sahiptir. Bu özelliği ile damar tedavisinde kullanılır. Kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilimi ise Alexandrite ve Diode lazerlerden daha düşüktür. Bu düşük emilime bağlı olarak koyu tenli kişilerde ve bronz tende lazer epilasyon için oldukça güvenlidir. 1064 nm dalga boyu daha derin dokuya nüfus edebildiğinden kıl kökünde en derin etkiyi sağlar.

Nd:YAG Lazer Epilasyon hangi durumlarda tercih edilir?

Nd:YAG lazerler, 1064 nm dalga boyundaki lazer ışığını derinin alt katmanlarına güvenle ulaştırır. Koyu ten rengindeki kişilerde bile güvenle kullanılabilir. Nd:YAG lazerlerin, bir diğer özelliği ise ‘Kıl Dönmesi’ yani halk dilinde ‘batık’ diye tabir edilen ‘folikülit’ durumlarda ilk seanstan itibaren iyileşme göstermektedir. Bronz tende ve yaz aylarında rahatlıkla epilasyonda kullanılır. Nd:YAG lazerlerin, uygulama esnasında cilt yenileme özelliğinin devreye girmesi de hastanın memnuniyetini arttırmaktadır. Nd:YAG lazerlerin en sorunlu bölgeler olarak anılan yüz bölgesi ve sırtta epilasyonda çok başarılı lazerler oldukları literatürlerde belirtilmektedir. Bazen koltuk altı tüyleri derinde olabilir ve kılların azalması uzun sürer. Bu tür dirençli durumlarda daha derinlere inen Nd:YAG lazer epilasyona geçilebilir. Diğer lazer tipleriyle azaltılmış, incelmiş, artık epilasyona direnç göstermeye başlamış ince kıllarda doğru seçenektir. Alexandrite (755 nm) ve DIOD (810 nm) lazerler dalga boyu olarak ince tüyde kısa kalırlar, etki için güç artımı yapıldığında kıl kökü yine de ölmez, üstelik atış yeterli derinliğe inmediğinden cilt yanar. Alexandrite ve DIOD ile özellikle yüzde başarılı sonuçlar alınamadığından ve bu lazerler yeni kıllanmaları tetiklediğinden yüzde Nd: YAG lazer kullanımı güvenlidir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon cihazının özellikleri nelerdir?

Diğer cihaz çeşitlerine göre dalga boyu en derine inen lazer cihazlarıdır. Nd:YAG Lazer Epilasyon zencilere dahi gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Dalga boyunun derinliği; lazer ışınının kılın köküne inişini sağlar.  Özellikle Nd:YAG lazerler ile cilt altında derine inilmesi ve yüksek gücün odaklanabilmesi sebebiyle özellikle ince kıllarda son derece  başarılı epilasyon sonuçları alınabilir. Nd:YAG lazerlerin en güzel yanı ise her cilt ve her kıl tipine uygulanıyor oluşudur. Deriye lazer ışınını gönderirken epidermis tabakasına zarar verme ihtimali minimaldir bu yüzden Nd:YAG lazerler gönül rahatlığıyla yaz aylarında da kullanılabilen sistemlerdir. Bilindiği gibi Nd:YAG lazer cihazlarının çoğuyla damar ve kılcal damar tedavisi de gerçekleştirilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon ne sıklıkta yapılır?

Nd:YAG Lazer Epilasyon ortalama 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Her işlemden 2-3 hafta sonra kontrol seansı yapılarak kalan tüyler de giderilir. Seans aralarında tüy olmaz. Lazer epilasyon tüylerin tekrar çıkmaya başladığı 6-8. haftada tekrar yapılır.

Nd:YAG Lazer Epilasyon kaç seansta etkili olur?

Yaşa, yapıya, ten rengine, vücut bölgesine, kıl rengi ve kalınlığına göre Nd:YAG lazer epilasyon seans sayısı değişir. Ortalama 4-6 seansta kıllarda %60-90 arası azalma beklenir.

Nd:YAG Lazer Epilasyonla vücudun hangi bölgelerinde az sayıda seans gerekir?

Nd:YAG Lazer Epilasyon alt bacak, kasık ve koltuk altında derin kıl dönmeleri, batıklar ve folikülitler varsa ideal bir çözüm sunabilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon vücudun hangi bölgelerinde çok sayıda seans gerekir?

Nd:YAG Lazer Epilasyon üst bacak, kol, gövde, göğüs, dudak üstü bölgelerde daha fazla seans gerektirir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon ince kıllarda ve koyu tenlilerde etkili bir lazer midir?

Bugüne dek kullanılan tüm lazerlerde bulunan açık tene uyum sağlama ve etki etme özelliği bakımından diğer cihazlardan ayrılan 1064 nm dalga boyu koyu tene sahip olan 4.derece, 5.derece, 6.derece cilt tipi olarak adlandırılan tüm ten gruplarına hitap edebilir. Nd:YAG Lazer Epilasyon kılın kökünde bulunan renk pigmentine değil, kökün kendisine ışını ilettiğinden en ince tüy yapılarında dahi çözüm sunabilir.

Nd:YAG Lazer Epilasyon sırasında beklenen cilt reaksiyonları nelerdir?

Seans devam ediyorken Nd:YAG lazerler ile taranmaya maruz kalan kıl köklerinde kızarmalar ve kabarmalar gerçekleşecektir. Bu sizin cildinizin hassasiyetinden kaynaklanabileceği gibi, kıl köklerinize lazerin olumlu etki ettiğinin işaretidir. Bu esnada ağrı eşiğinizle doğru orantılı olarak lastik çarpması hissi olarak tanımlanan hafifçe bir yanma ve acı duygusu olağandır. Bu his kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Nd: Yag Lazer: Koyu ve açık tenlilerde etkili olan bu lazer tipi diğerlerine nazaran acıyı daha fazla hissettirir. 1064 nm dalga boyu ile bilinen Nd: Yag Lazer, açık renkli ve ince kıllarda etkilidir. Geniş çaplı ucu ve uzun atım süresi sayesinde etkilidir.

Nd yag lazer epilasyon ne işe yarar derseniz şöyle ifade edebiliriz buz lazer gibi kılların yakılarak azaltılması ve belli seans sonunda yok edilmesini sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sponsor Reklam

Son Okunanlar